Piyasalar “Noel Baba Rallisi”ni bekliyor.

Posted by

Yılbaşından bu yana yüzde 3, rekor seviyeden ise yüzde 20’ye yakın aşağıda olan borsada yükseliş için umutlar ‘yılsonu rallisine’ ya da bir diğer ifadeyle ‘Noel Baba Rallisine’ bağlandı.

Tarihi veriler hisse senetlerinin en yüksek getiriyi Aralık ayında yakaladığını gösteriyor. Son 20 yıllık verilere bakıldığında, Borsa İstanbul en yüksek performansını ortalama yüzde 9,53 getiri ile Aralık ayında gösteriyor. Bazı uzmanlar bu yıl da benzer bir beklenti içinde.

Hisse senedi oyuncularının bir gözü de dolar kurunda. Dolarda yükselişten olumsuz etkilenen borsada yükselişin yeniden yakalanabilmesi için döviz piyasasındaki gerginliğin azalması bekleniyor. Özellikle yabancı yatırımcılar tarafından dikkatle takip edilen dolar kuru son günlerde yeniden yükseliyor. Ekim’de 1.96’ya kadar inen dolar kuru bugün 2.03’ün üzerinden işlem görüyor.

Borsada Aralık ayından sonra en yüksek performans Nisan ayında yakalanıyor. Nisan’da ortalama getirisi yüzde 8,94. Ortalama getiride diğer ayların getirisi şöyle: Ekim yüzde 6,15, Ocak yüzde 5,91, Temmuz yüzde 5.

Borsa, en kötü performanslarını ise Mayıs ve Ağustos aylarında gösteriyor. Borsacıların sıklıkla kullandığı “Mayıs’ta sat ve git” stratejisi nedeniyle Mayıs aylarında hisse senetleri piyasası genelde zayıf seyrediyor. 20 yıllık ortalamada Mayıs’ta borsa yüzde 3,89 oranında kaybetti. Ağustos ayındaki ortalama kayıplar yüzde 2,82.

ABD borsası ile karşılaştırıldığında da benzer bir tablo ortaya çıkıyor. Fed verilerine dayanarak The Wall Street Journal’ın yaptığı hesaplamaya göre Dow Jones 30 Endeksi’nin 113 yıllık ortalamasında kazandıran aylar sıralaması şöyle: Temmuz yüzde 1,36, Aralık yüzde 1,28, Nisan yüzde 1,22

ABD’de 113 yılda en çok kaybettiren aylar ise yüzde 1,02 ile Eylül ve yüzde 0,12 ile Mayıs.

Yılla ralli ile başlayan BIST 100 Endeksi 22 Mayıs tarihinde 93.398 puana kadar yükselerek rekor kırmıştı. Ancak Fed’in tahvil alımlarını azaltabileceği sinyalini vermesi ile gelişmekte olan ülke varlıklarındaki satıştan etkilenen endeks, ağır değer kayıplar yaşamış ve 28 Ağustos’ta 63.887 puana kadar inerek yılın en düşük seviyesini görmüştü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.